Powody, dla których przekłuwamy dzieciom uszy oparte są na przekonaniach kulturowych i tradycji, ale wiele osób uważa, że dziecko powinno samo zadecydować w przyszłości, czy chce nosić kolczyki. Mimo, że zabieg ten uważany jest za bezpieczny, istnieje duże prawdopodobieństwo powikłań.

5 powodów, które przemawiają za tym, aby nie przekłuwać uszu małemu dziecku:

1. Reakcje alergiczne

Alergiczne reakcje na metal, z którego wykonany jest kolczyk, mogą prowadzić do powstania opuchlizny i zakażenia. Nikiel jest najczęstszym metalem, który powoduje reakcje alergiczne. Zanim zdecydujesz się przebić uszy dziecka, ważne jest, aby wybrać kolczyki bez niklu.

2. Zakażenia

instagram.com/

Po przekłuciu uszu należy uważać na możliwe objawy zakażenia. To najczęstszy problem pojawiający się po tym zabiegu. Do rany może wdać się infekcja, jeśli używane narzędzia nie były sterylne, kolczyki były brudne lub zbyt ciasno zapięte. W celu utrzymania czystości rany należy używać maści z antybiotykami, co najmniej dwa razy dziennie. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli widzisz, że uszko jest zbyt czerwone, a skóra rozgrzana.

3. Naderwanie ucha

Jeśli już zdecydowałaś, że przebijesz uszy dziecku, musisz pamiętać o kolejnym niebezpieczeństwie związanym z tym zabiegiem. Ryzyko naderwania delikatnego uszka jest bardzo wysokie. Wystarczy, że maleństwo zahaczy o coś kolczykiem, a blizna może zostać z nim na zawsze.

4. Formowanie się keloidu

wikiwand.com

Keloidy to inaczej  przerośnięta, guzowata, stwardniała blizna. Ciało próbuje wyleczyć obszar urazu po przekłuciu uszu. W takim przypadku może dojść do nadmiernego rozrostu tkanek i ich wykraczania poza naturalne granice ciała. Takie blizny usuwa się chirurgicznie.

5. Zagrożenie zadławieniem

Chociaż kolczyki mają zatyczki, upewnij się, że nie będą one wypadać. Małe dzieci są ciekawskie, wszystkiego dotykają. Nic więc dziwnego, że są one wyjątkowo narażone na zadławienie się kolczykami. Zawsze bądź czujna i wezwij lekarza w razie niebezpieczeństwa.

To nadal nie wszystkie zagrożenia płynące z zabiegu przekłuwania uszu. Należy pamiętać, że istnieje ryzykooszpecenia ciała dziecka. Jeśli ono gwałtownie protestuje, rusza głową, to kolczyk może znaleźć się w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Można też dziecko boleśnieskaleczyć, jeśli szarpnie główką w momencie przekłuwania. Podczas zabiegu trzeba równieżużyć przemocy. Należy dziecko mocno trzymać i dodatkowo siłą unieruchomić jego główkę, zwłaszcza podczas przekłuwania drugiego uszka, gdyż przy pierwszym maluszek nie wie jeszcze, co go czeka.

Jeśli nadal nie jesteś przekonana, obejrzyj tenfilm, na którym mama zdecydowała się przekłuć uszka kilkumiesięcznej dziewczynce. Warto narażać tak małe dzieciątko na cierpienie? Oceń sama.