businessinsider.com.pl

Kiedy dwa lata temu doktor Canavero ogłosił pomysł przeszczepu ludzkiej głowy, wiadomość ta wstrząsnęła światem nauki i wywołała ogromną falę krytyki. Taka operacja wymaga przecież odcięcia głowy dwóch pacjentów. Pomimo sceptycyzmu wielu uczonych i chirurgów zainteresowało się projektem i napisało do włoskiego uczonego.

Biorcą przeszczepu ma być osoba ze sparaliżowanym ciałem. Ten pacjent otrzyma ciało od osoby zmarłej, której mózg już nie pracuje. Operacja nie będzie zatem przeszczepem głowy, ale ciała, bo to pierwszy pacjent ze zdrowym mózgiem otrzyma ciało pacjenta zmarłego.

Pacjentem, który miał otrzymać nowe ciało miał być początkowo 31-letni Rosjanin – Walerij Spiridonow. Cierpi on na zanik mięśni i od początku swojego życia porusza się na wózku inwalidzkim. Plany się zmieniły i ze względu na miejsce planowanej operacji biorcą przeszczepu będzie najprawdopodobniej Chińczyk, który na razie pozostaje anonimowy.

Pionier czy szaleniec?

dailymail.co.uk

51-letni chirurg, opowiedział szczegółowo o swoich zamiarach w wielu wywiadach. Przyznał, że szpital w Turynie, w którym dotychczas pracował, zerwał z nim umowę, a włoskie środowisko medyczne jest wyraźnie przeciwne jego planom. twierdzi również, że został wyklęty.

Fala krytyki

Arthur Caplan, znany etyk z nowojorskiego centrum medycznego Langone Medical Center, uważa, że włoski lekarz postradał zmysły.

To, co chce zrobić Canavero, nie jest jeszcze możliwe i być może nigdy nie będzie. Gdybyśmy byli do tego zdolni, mielibyśmy mniej sparaliżowanych ludzi.

Caplan wskazał przynajmniej jedną, kluczową przeszkodę, nie potrafimy jeszcze połączyć rdzenia kręgowego.

Kilka trudności na drodze do pierwszego przeszczepu głowy

freepik.com

Włoski neurochirurg nie ma jednak zamiaru rezygnować. Uważa, że przeprowadzone w przeszłości eksperymenty pokazują, że można tego dokonać. Ma on na myśli rozdzielenie, a następnie połączenie rdzenia kręgowego psa, który po okresie rekonwalescencji podobno zaczął chodzić.W czerwcu 2017 roku lekarz, że przeciął rdzenie kręgowe myszy, a następnie połączył je ze sobą z wykorzystaniem politlenku etylenu.

Operację przeszczepu głowy neurochirurg planuje przeprowadzić w Chinach w mieście Harbin. Od tamtejszej uczelni otrzymał honorowy tytuł profesora.

Jeśli chodzi o samą operację będzie ona bardzo skomplikowana. Zanim chirurg rozpocznie dekapitacje obu głów, ciało uśpionego wcześniej biorcy zostanie schłodzone do 10 stopni Celsjusza.

Po odcięciu głów chirurdzy zaczną łączenie tętnic, aby do mózgu jak najszybciej popłynęła krew. Aby umożliwić pacjentowi czucie,należy też połączyć wszystkie nerwy rdzenia kręgowego. Tym zadaniem zajmie się sam Canavero, gdyż to właśnie jego specjalizacja.

Operacja ma trwać 36-72 godzin, a udział w niej ma wziąć aż 150 lekarzy, z czego około 80 to sami chirurdzy. Koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na około 15 mln euro.Po zakończonej operacji pacjent będzie trzymany w śpiączce przez około trzy tygodnie.

Sam pomysłodawca jest bardzo pewny siebie:

Będą to pokazywać w telewizji przez następne 100 lat. To coś większego niż lądowanie człowieka na Księżycu, jestem o tym przekonany. To będzie największa rewolucja w historii. Jeśli się powiedzie.