1. Switchel

Switchel, inaczej nazywany punch, imbir wodny czy swizzy, pobudza bardziej niż czarna kawa, a dzięki imbirowi rozgrzewa cały organizm. Dodatkowo podkręca przemianę materii, działa detoksykująco oraz leczy dolegliwości związane z jelitami i żołądkiem. To też źródło potasu i elektrolitów niezbędnych do prawidłowej pracy.

Napój nie jest jednak nowością. Z jego zalet korzystali już mieszkańcy Karaibów czy amerykańscy rolnicy pracujący w polu w XVII wieku. Wtedy jednak nie pito go, by schudnąć. Switchel gasił pragnienie lepiej niż zwykła woda. Do tego dodawał sił, gdy z nieba lał się żar.

2. Przepis na superfood

Jak go przygotować? Będziemy potrzebować szklanki wody, 1-2 łyżek octu jabłkowego i odrobiny soku z cytryny. Do tego łyżka syropu klonowego, która osłodzi kwaśny smak napoju. Nie możemy też zapominać o imbirze, a dokładnie o łyżeczce startego świeżego korzenia. Napój przed wypiciem warto postawić na kilka godzin w lodówce.

Dlaczego akurat te składniki tworzą z niego superfood?

Ocet jabłkowy stosowany w niewielkich ilościach (1-2 łyżki stołowe) wykazuje wiele właściwości leczniczych. Znajdziemy w nich pektyny, beta karoten oraz witaminy C, E, P oraz te z grupy B. Do tego ocet z jabłek jest źródłem potasu, wapnia, magnezu, sodu czy fosforu.