Objaw poważnej choroby


Gdy w jamie ustnej sporadycznie pojawiają się krostki, zazwyczaj nie świadczą o groźnych dolegliwościach. Kiedy jednak ich występowanie ma charakter nawracający, może dawać powód do zmartwień.

Wszelkie nadżerki i zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, na wargach i po wewnętrznej stronie policzków mogą bowiem świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Rak zaraz po paradontozie

Nowotwory jamy ustnej występują dość rzadko, stanowią jedynie 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Są jednak, zaraz po próchnicy i paradontozie, trzecią najczęściej występującą chorobą jamy ustnej. Co więcej, najbardziej spośród poprzedniczek śmiertelną.

Mimo to pacjenci niewiele wiedzą na temat nowotworów jamy ustnej. Tymczasem ten typ raka może zarówno rozwinąć się w obrębie języka, dna jamy ustnej, jak i na śluzówce policzka. Pierwsze objawy są bardzo mało typowe. Mogą to być dolegliwości bólowe, mało podejrzane krostki lub inne podobne zmiany. Fakt, że są one mało charakterystyczne wpływa na to, że nowotowory jamy ustnej są nadal zbyt późno diagnozowane.

Afta śmiertelnie groźna?

Kiedy wewnątrz policzka pojawia się afta, zazwyczaj sięgamy po preparat z apteki, by się jej pozbyć. Takie działanie pomaga doraźnie, jeśli tak się jednak nie dzieje, potrzebna jest kuracja antybiotykowa.

Na ogół afta jest łagodną zmianą. Jeśli jednak nawraca, warto skonsultować się z lekarzem. Odpowiednim specjalistą będzie tutaj stomatolog. Może się bowiem okazać, że afta jest objawem poważniejszego zaburzenia w organizmie.

To samo dotyczy takich zmian jak zgrubienia, owrzodzenia, niegojące się guzki. W późniejszych stadiach mogą im towarzyszyć: ból, trudności w przełykaniu, krwawienie, dziwny posmak w ustach, pieczenie czy czerowone lub białe naloty.

Mężczyźni bardziej narażeni

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, rak jamy ustnej dwukrotnie częściej występuje u mężczyzn. Największe ryzyko pojawienia się choroby notują osoby palące papierosy – jest ono 6-krotnie wyższe. To efekt obecności w ślinie substancji kancerogennych pochodzących dymu tytoniowego, które podrażniają śluzówkę jamy ustnej.

Z kolei picie alkoholu powyższa ryzyko 6-krotnie. Na wystąpienie raka jamy ustnej szczególnie narażeni są panowie po 50. r. ż. Objawem, na jaki powinni zwrócić uwagę jest tzw. leukoplakia. To białe smugi na śluzówkach jamy ustnej.

Są wynikiem nieprawidłowego rogowacenia naskórka oraz zgrubienia. Nawet 6 proc. tych zmienia się później w raka płaskonabłonkowego.

Inne czynniki ryzyka

Nie tylko palenie tytoniu i picie alkoholu sprzyja rozwojowi raka jamy ustnej. Czynnikiem ryzyka jest także obecność tego typu nowotworu w rodzinie, może do niego prowadzić także nieprawidłowa higiena jamy ustnej, nieleczone choroby dziąseł i zębów.

Wpływ na rozwój komórek nowotworowych może mieć także stałe podrażanianie śluzówki (np. źle dopasowanymi protezami lub plombami) oraz promienie słoneczne. Istotnym czynnikiem jest także zakażenie wirusem HPV.

Wirus brodawczaka ludzkiego może odpowiadać nawet za 30 proc. wszystkich przypadków jamy ustnej w Polsce.