Według specjalistów zmiana klimatu wywiera tragiczną konsekwencję w naszym życiu. Nawet jeśli zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych dziś, skutki będą dotykać następne pokolenia.
Większość z nas zna listę konsekwencji zmiany klimatu: wzrost poziomu morza, cieplejsze zimy, susza, ekstremalne zdarzenia pogodowe, ale trzeba jedna rzecz dodać: powrót starożytnych wirusów.
Złapane w pułapkę pod wiecznymi zmarzlinami jak Syberia znajdują tysiące starożytnych drobnoustrojów, które tkwiły tam od ostatniej epoki lodowcowej.

Teraz, kiedy temperatury na całym świecie wzrastają dzięki zmianie klimatu, pokrywa lodowa w tych miejscach nie jest już tak stała.


To roztapianie ziemi doprowadziło na całym świecie do odkryć wielu wirusów, które zostały uznane za wymarłe tysiące lat temu i być może mogą być śmiertelne dla ludzi.

Na przykład, Mollivirus sibericum wirus tkwił drzemiąc pod syberyjską tundrą od 30,000 lat, a został odnaleziony przez naukowców parę lat temu. Podczas gdy te starożytne wirusy nie zdołały zakazić ludzi, to ta sprawa jest czymś na co powinniśmy uważać.

Na szczęście, większość z odkrytych starożytnych wirusów jest ukierunkowana na inne pojedyncze organizmy. Pomimo tego, pracownicy naukowi ostrzegają nas by uważać podczas natrafienia na te wirusy. Nigdy nie wiadomo czy przypadkowo możesz poznawać pradawną, śmiertelną formę grypy. Perspektywa starożytnego wirusa, który wraca by zabić ludzkość jest więcej niż przerażająca, aczkolwiek sprzyjałoby to wielkiej fabule filmu…