Claude Goretta od wielu lat zmagał się z nieuleczalną chorobę. Jak jednak zapewnił jego syn, do śmierci nie stracił dobrego humoru i dystansu do siebie. W 2006 roku po nakręceniu dwuczęściowego, telewizyjnego dokumentu o francuskim egzystencjaliście i powieściopisarzu Jean-Paulu Sartrze, zdecydował się przejść na emeryturę i wrócić do rodzinnej Genewy.

Claude Goretta robił filmy o „ludziach, którym trudno jest wyrażać uczucia". Debiutował w 1958 roku. Przez kilka lat nakręcił blisko 40 krótkometrażowych dokumentów dla telewizji TSR. Potem przyszedł czas na fabułę.

W 1973 roku jego komediodramat „Zaproszenie" został nagrodzony przez Jury festiwalu filmowego w Cannes. Cztery lata później „Koronczarka" z Isabelle Huppert otrzymała Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Film był też nominowany do Złotej Palmy.

Claude Goretta urodził się 23 czerwca 1929 roku w Genewie w rodzinie włoskich emigrantów. Jego ojciec, Jean-Pierre Goretta, był dziennikarzem i autorem reportaży. Później w wywiadach podkreślał, że bardzo wiele mu zawdzięczał. Ojciec też dał mu wiele cennych rad, z których w swoim dorosłym życiu skwapliwie korzystał.

Wiadomo, że przez ostatnie lata ciężko chorował. Rodzina nie ujawnił jednak przyczyn jego śmierci.