Policja w rozmowie z Wirtualną Polską potwierdza, że doszło do ataku na byłego prezydenta Siedlec. - Mamy zapis z monitoringu, bo niedaleko miejsca zdarzenia znajduje się bank. Materiał jest poddawany analizie - mówi z kolei prokurator Krystyna Gołąbek z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach w rozmowie z WP.

Do ataku doszło rano w pobliżu domu samorządowca przy ul. Świrskiego w Siedlcach.Jak mówi jeden z lokalnych polityków PiS w rozmowie z WP, Wojciech Kudelski wracał z porannej mszy w kościele św. Stanisława. Nagle podszedł do niego nieznany mu mężczyzna. Prokuratura podaje, że napastnik prawdopodobnie zadał Kudelskiemu cios nożem. Polityk PiS podkreślił, że były prezydent Siedlec wcześniej nie otrzymywał pogróżek.

Jak udało nam się ustalić, sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia samochodem, szuka go policja. - Są ustalane dane pojazdu - mówi prokurator Krystyna Gołąbek z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach w rozmowie z WP. RMF FM podaje, że policja dysponuje numerem rejestracyjnym auta, być może to naprowadzi na ślad sprawcy ataku. Nie zabepzieczono jednak narzędzia, którym zaatakowano polityka.

W poniedziałek ma zapaść decyzja o wszczęciu śledztwa w tej sprawie. Z uwagi na charakter tego zdarzenia wstępna kwalifikacja czynu to usiłowanie zabójstwa.

Kudelski w szpitalu, były prezydent Siedlec był operowany

Wojciech Kudelski trafił do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego około godziny 8. W momencie przybycia do placówki był przytomny. Jak podkreśla zastępca dyrektora ds. medycznych, Mariusz Mioduski, Kudelski został poddany rozległej operacji "ratującej życie pacjenta".

Mioduski dodał, że charakter zadanych ran wskazuje na to, że samorządowiec został zaatakowany ostrym narzędziem pod klatką piersiową. - Mógł zostać zraniony nożem - powiedział dyrektor siedleckiego szpitala w rozmowie z Wirtualną Polską.

Teraz stan polityka stabilizuje się, wkrótce Kudelski ma zostać wybudzony przez lekarzy. Wszystko wskazuje na to, że zostanie w szpitalu przez kolejne dni.

- Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o ataku na byłego Prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego - powiedział biskup siedlecki Kazimierz Gurda w rozmowie z Radiem Podlasie. W poniedziałek o godzinie 12.00 w siedleckiej katedrze odbędzie się msza św. w intencji byłego prezydenta Siedlec. Wierni będą się modlić o powrót do zdrowia samorządowca.

Wojciech Kudelski był prezydentem Siedlec do 2018 roku. W wyborach samorządowych zdobył mandat radnego sejmiku mazowieckiego z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2008 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi a w 2016 roku - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.