Pochodząca ze Szwecji Inger Nilson, odtwórczyni głównej roli Pippi Langstrumpf, urodziła się w 1959 roku. Rola Pippi przypadła jej w wieku 9 lat. Nikt wówczas nie przypuszczał, że film odniesie tak wielki sukces i będzie znany wszystkim młodym widzom na całym świecie. Inger ukończyła szkołę aktorską, choć nigdy nie wiązała swojej przyszłości z tym zawodem. Kobieta wspomina, że przez kilka lat była zwykłą sekretarka i jak sama mówi bardzo lubiła tę posadę. Mimo, iż wcześniej zapierała się, że nie wróci już do aktorstwa, w 1987 roku zaczęła pracować w teatrze. Po dwóch latach można było ją zobaczyć w telenoweli „Kajsa Kavat.”

Czy wiecie jak rozpoczęła się historia Pippi?

Jak Astrid Lindgren wpadła na pomysł urzeczywistnienia historii Pippi? W 1941 roku, córka pisarki Karin, dość poważnie zachorowała i musiała spędzić wiele czasu w łóżku. Dziewczynka, (jak wiadomo dzieci w tym wieku szybko się nudzą), poprosiła więc mamę, żeby opowiedziała jej jakąś ciekawą bajkę. Pisarka w mgnieniu oka, wymyśliła dla córki przygody rudowłosej dziewczynki, która jest bardzo silna, odważna i ma milion różnych pomysłów. Pippi ma niesamowite przygody, lubi słodycze, zajada smakołyki kiedy ma tylko na to ochotę i może chodzić spać, kiedy tylko chce. Jak wiadomo, każde dziecko ma takie właśnie marzenia…

Pisarka - Astrid postanowiła zapisać całą historię i podarowała manuskrypt swojej córce jako prezent na jej 10 urodziny. Rok później książka została wydana i od pierwszych dni publikacji stała się bardzo popularna wśród dzieci na całym świecie.

Niestety krytycy surowym okiem spojrzeli na książkę

„Postać tej dość nierzeczywistej dziewczynki i jej niesmaczne przygody opisane w książce Lindgren pozostawiają jedynie bardzo nieprzyjemne, szarpiące duszę wspomnienie” – powiedział krytyk literatury John Landquist

Trudno się tym słowami po części nie zgodzić, bowiem książka opisuje historię 9-latki, która mieszka sama, a jej jedyną przyjaciółką jest małpka Pan Nilsson oraz koń. Mama rudowłosej Pippi nie żyje, a tata zaginął gdzieś na morzu. Dziecko posiada torbę pełną złotych monet i doskonale radzi sobie w życiu bez pomocy rodziców. Dodatkowo jeszcze dziewczynka jest niekulturalna, lubi pyskować i często jest niegrzeczna. Rzesze rodziców bało się ażeby tytułowa Pippi nie stała się wzorem do naśladowania dla innych dzieci.

Sukces międzynarodowy osiągnięty!

Na szczęście krytyka książki nie wpłynęła na spadek jej popularności, a wręcz przeciwnie – została przetłumaczona aż na 70 różnych języków! Dzieci na całym świecie z zapartym tchem czytały o niesamowitych przygodach Pippi. Chyba nie ma dziecka, które choć raz nie spotkało się z opowieścią o rudowłosej dziewczynce.

Trzeba zaznaczyć, że w latach 1969-1973 został nakręcony serial o przygodach rudowłosej Pippi, w reżyserii Olle Hellboma, a główną rolę zagrała właśnie Inger Nilsson.

Spójrz, jak dziś wygląda odtwórczyni roli znanej na całym świecie Pippi Langstrumpf:

A teraz wróć wspomnieniami do tytułowej piosenki z filmu: