Naukowcy odkryli produkty, które mogą obniżać ciśnienie. Po przeprowadzeniu badań z udziałem ponad 34 tys. osób z nadciśnieniem stwierdzono, jakie pokarmy należą do obniżających ciśnienie krwi.

Jagody i truskawki zawierają związki antyoksydacyjne zwane antocyjanami. Okazało się, że ci, którzy przyjmowali najwyższe dawki antocyjanów (głównie z jagodami i truskawkami) mieli o 8 proc. mniejsze ryzyko wysokiego ciśnienia krwi w porównaniu do osób z niskim ich spożyciem.

Banany zawierają dużo potasu, który odgrywa istotną rolę w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Według American Heart Association, potas zmniejsza działanie sodu i łagodzi napięcie w ścianach naczyń krwionośnych.

Buraki

Picie soku z buraków może zmniejszyć ciśnienie krwi. W 2015 r. naukowcy stwierdzili, że picie go obniżyło ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy wypijali ok. 1 szklanki soku dziennie przez 4 tygodnie. Pozytywne efekty badacze zauważyli już w ciągu 24 godzin od wypicia.

Kakao

Przegląd 15 badań sugeruje, że kakao obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Jeśli lubisz czekoladę wybieraj tę, która ma w składzie min. 70 proc. kakao

Kiwi

Okazało się, że spożywanie trzech kiwi dziennie przez 8 tygodni spowodowało znaczącą redukcję zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi, w porównaniu z jedzeniem jednego jabłka dziennie w tym samym okresie. Autorzy podejrzewają, że to dzięki substancjom bioaktywnym, obecnym w owocach kiwi.

Arbuz zawiera l-cytrulinę, która może pomóc w radzeniu sobie z wysokim ciśnieniem krwi. Pomaga organizmowi produkować tlenek azotu (gaz, który rozluźnia naczynia krwionośne i sprzyja elastyczności tętnic) - wspomagając przepływ krwi.

Owies zawiera rodzaj błonnika zwanego beta-glukanem, który może obniżać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi. Po przeglądzie 28 badań stwierdzono, że większe spożycie tego błonnika może obniżyć zarówno skurczowe jak i rozkurczowego ciśnienia krwi. Warto więc zacząć dzień od zjedzenia owsianki.

Zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, sałata, szpinak, rukola są bogate w azotany, które pomagają kontrolować ciśnienie krwi.

Czosnek

Badania sugerują, że spożywanie czosnku pomaga rozluźnić mięśnie gładkie i rozszerzać naczynia krwionośne, a to może zmniejszać nadciśnienie tętnicze.

Granat

Picie 1 szklanki soku z granatów dziennie przez 28 dni może obniżyć wysokie ciśnienie krwi zgodnie z wynikami badania z 2012 roku. Naukowcy przypisali ten efekt zawartości w owocu przeciwutleniacza.

Pistacje to zdrowe orzechy, które mogą obniżać nadciśnienie. Jedno z badań dowiodło, że włączenie orzechów pistacji w diecie o umiarkowanej zawartości tłuszczu może obniżyć wysokie ciśnienie krwi spowodowane stresem. Pamiętaj, żeby wybierać te niesolone.