1. Prawidłowa praca nerek

Nerki to niedoceniane organy. Wraz z moczem usuwają wraz z toksyny z organizmu, odpowiadają za filtrowanie krwi. Regulują też gospodarkę wodno-elektrolitową oraz biorą udział w procesie produkcji hormonów.

Są okoliczności, które powodują zwiększenie prawdopodobieństwa występowania chorób nerek. Można tu wymienić nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę.

Kilka zmian w diecie może pomóc usprawnić pracę nerek. Podpowiadamy, czego unikać.

2. Produkty, które szkodzą nerkom

Konserwy mięsne, warzywa i zupy w puszkach, gotowe dania w słoikach są tanie i proste w przygotowaniu. Niestety, zawierają one jednak zbyt dużo soli i konserwantów. Dla zdrowia nerek lepiej takich potraw unikać. Równie szkodliwy jak sól jest także nadmiar cukru.

Masz problem z nerkami? Pamiętaj, że nie służy im nadmiar wapnia, ponieważ może to doprowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych. Właśnie dlatego należy z umiarem sięgać po nabiał.

Również przetwory mleczne, takie jak masło, wskutek wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca oraz chorób nerek. Zamiast masła, sięgaj po oliwę z oliwek - to zdrowsza alternatywa.

Żywność genetycznie modyfikowana tzw. GMO nie cieszy się dobrą sławą. Brak jeszcze wyników badań na ludziach.

Istnieją jednak udokumentowane rezultaty eksperymentów prowadzonych na zwierzętach. Zauważono, że pod wpływem GMO dochodziło do zmian w obrębie narządów wewnętrznych.

Mięso, które jest źródłem białka, wpływa korzystnie na stan mięśni, ale negatywnie może oddziaływać na nerki, których zadaniem jest jego metabolizowanie. Dieta, w której jest zbyt dużo mięsa, może też zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Dla zdrowia nerek odradza się również spożywanie napoi gazowanych. Już dwie szklanki każdego dnia mogą prowadzić do kamieni nerkowych i innych chorób przewlekłych tych narządów.