Golce piaskowe to jedna z odmian kretoszczurów, która żyje na pustyniach Afryki Wschodniej. Golce bardzo rzadko chorują na raka, są odporne na niektóre rodzaje bólu i mogą wytrzymać bez tlenu nawet 18 minut. Te osobliwe stworzenia wzbudziły zainteresowanie naukowców także ze względu na bardzo niski współczynnik śmiertelności w dojrzałym wieku. Eksperci postanowili zbadać, co wpływa na długowieczność tych stworzeń.

Dr Rochelle Buffenstein z San Francisco - ekspertka zajmująca się badaniami nad starzeniem badała golce piaskowe przez trzydzieści lat. Obserwowała życie tych ssaków od narodzin aż do śmierci. Biolożka zwróciła uwagę na fakt, że golce piaskowe mają bardzo aktywne mechanizmy naprawy DNA i wysoki poziom tzw. białek opiekuńczych, odpowiedzialnych za prawidłowe zwijanie się innych białek.

Badaczka wyjaśnia, że te zwierzęta w przeciwieństwie do innych gatunków z wiekiem nie akumulują w swoim organizmie szkodliwych czynników, ale mają odpowiednie mechanizmy, które sprawiają, że ich organizm jest utrzymywany w porządku.

Naukowcy zamierzają przeprowadzić kolejny etap badań, podczas którego sprawdzą najstarsze - 20 i 30-letnie osobniki golców, żeby dokładnie opisać ich proces starzenia.